Powrs ansöker om konkurs – Front Ventures skriver ner 5,1 msek

Investmentbolaget Front Ventures AB (publ) innehav Powrs AB har ansökt om konkurs. Front Ventures ägarandel var vid konkursen ca 2 %. Front Ventures skriver ner sitt totala innehav i Powrs motsvarande anskaffningsvärdet om 5,1 MSEK.

Fintechbolaget Powers har efter större ägarförändringar och ett tydligt strategiskifte under den nya ledningen, tyvärr inte lyckats förverkliga sin strategi och därför har Powrs satts i konkurs. Powrs har under senaste tiden genomfört en rad emissioner, vilka Front Ventures inte valt att delta i.

”Det är tråkigt att se hur ett bolag med stor potential kan rasa på så kort tid. Front Ventures har inte varit aktiva i Powers efter ledningsbytet och vi valde att inte delta i några ytterligare emissioner vilket gör att vår förlust i deras konkurs blir hanterbar”, säger Johan Lund, VD på Front Ventures.

Kategori
PDF
Ladda ner
Arkiv
Sök